MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 96. Yıldönümü İlçemizde Büyük Coşku Ve Heyecan İçerisinde Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kuruluşunun 96. Yıldönümü İlçemizde Büyük Coşku Ve Heyecan İçerisinde Kutlandı

31-10-201931-10-201931-10-201931-10-201931-10-2019

 

 

Kaymakamımız Ali YILMAZ, protokol üyeleri ve halkın katılımıyla Kaymakamlık'tan 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı'na kortej yürüyüşünün ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Alanı'nda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Kaymakamımız Ali YILMAZ, Garnizon Komutanı Per. Alb. Kenan PEŞTERNİK ve Belediye Başkanı Çetin AKIN ile birlikte protokol üyelerinin, törene katılanların, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kaymakamımız Ali YILMAZ, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.
Kaymakam Ali YILMAZ, Cumhuriyet Bayramını kutlayarak yaptığı konuşmada, "Bundan 101 yıl önce 1.Dünya Savaşı'nın sona ermesiyle, zor günlerin eşiğine gelen milletimiz bir "var olma" savaşıyla karşı karşıya kalmış; yalnızlığın, yoksulluğun, açlığın, işgalin acılarını yaşamış; ancak ümidini, azmini hiçbir zaman kaybetmeden bu ölüm-kalım mücadelesini şerefiyle kazanmayı bilmiştir. Bu savaşın hemen akabinde tarihi bir Kurtuluş Savaşı destanı yazan Türk Milleti, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla, Batıdaki gelişmelere ayak uyduramayarak yıkılan Osmanlı Devletinin külleri üzerinde genç Türkiye Cumhuriyetini yeniden inşa etmiştir. Bu nedenle, İmparatorluk'tan Cumhuriyet'e giden yolu çok iyi kavramak ve hafızamızda her daim canlı tutmak zorundayız. Kurtuluş Savaşı günlerinde ''bağımsızlık benim karakterimdir'' diyen Mustafa Kemal Atatürk'ün, Samsun'da yaktığı bağımsızlık ve hürriyet meşalesi, Anadolu'nun dört bir tarafına yayılmış ve yine O'nun '' Ya İstiklal Ya Ölüm'' emri doğrultusunda, yediden yetmişe hep birlikte Milli Mücadelemiz dünyayı şaşırtan bir zafere ulaşmıştır.  ''Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir'' diyen Büyük Atatürk'ün ilan ettiği Cumhuriyet, ecdadımızın Türk Milleti'ne bıraktığı en büyük miras ve vazgeçilemez bir ortak değerdir.
Cumhuriyet rejimi, devletin halka ait olması, hükümetlerin halk tarafından seçilmesi; kısaca egemenliğin bizzat halk tarafından temsilcileri aracılığı ile kullanılması demektir. Nitekim Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk de buna inanarak "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" demiştir." Dedi.
Kaymakam Ali YILMAZ, konuşmasında öğrencilere de seslendi.
Sevgili Öğrenciler,
"Sizler Ulu Önder'in 'geleceğin ümidi, ışıklı çiçeklerisiniz' diyerek Cumhuriyet'i emanet ettiği gençlersiniz. Siz, Kurtuluş Savaşı'nda diğer kadın ve yaşlılarla birlikte İnebolu'da bulunan cephanelerin Ankara'ya götürülmesinde yerini alan, ancak ağır kış şartları nedeniyle çocuğu ve kağnısıyla yolda donarak şehit olan Şerife Bacı'ların, Yunan askerlerinin İzmir'i işgal ettiği dönemde, Türk direnişini başlatan ilk kurşunu atarak şehit olan Hasan Tahsin'in ve daha isimsiz pek çok kahramanın torunlarısınız. Her sayfası eşsiz kahramanlık örnekleriyle dolu olan milli mücadele yıllarını asla unutmayacak; ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü savunacak, Atatürk ilke ve inkılâpları ışığında yurdumuzu O'nun hedef gösterdiği "çağdaş medeniyetin" üzerine çıkaracaksınız." 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet'imizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi şükranla anan ve herkesin Cumhuriyet Bayramını kutlayan Kaymakam Ali YILMAZ konuşmasını Gazi Mustafa ATATÜRK'ün "Benim naçiz vücudum, elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Sözüyle bitirdi. 
Konuşmaların ardından program öğrencilerin sergilediği renkli gösteriler ile günün anlam ve önemini anlatan şiirlerin okunması ile devam etti.
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanında düzenlenen kutlama törenine, Kaymakamımız Ali YILMAZ, Manisa Milletvekili Bekir BAŞEVİRGEN, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Per. Alb. Kenan PEŞTERNİK, Belediye Başkanı Çetin AKIN, Manisa CBÜ Hasan Ferdi Turgutlu Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat ONAT,  İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Halim KARAER, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan BALABAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet ÖLMEZ, ilçe kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları, sivil toplum kuruluşları, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları, oda başkanları ile vatandaşlar katıldı.
Öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler bayram kutlamalarına katılan izleyenler tarafından hayranlıkla izlendi. Gösterilerin ardından program resmi geçit töreniyle sona erdi

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.