MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Turgutlu´da İlköğretim Haftası kutlamaları

Turgutlu´da İlköğretim Haftası kutlamaları

 

 

 

 

20-09-201820-09-201820-09-201820-09-2018

Velilerin öğrencilere güvenmelerini, güven vermeleri gerektiğini söyleyen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez: “Başarılı yanlarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Onlara avucunuzda bir kuşu tutar gibi yaklaşınız. Avucunuzu sonuna kadar açarsanız kuş elinizden uçar gider; avucunuzu sıkı sıkıya kapatırsanız da ölümüne sebep olursunuz.” dedi.

TURGUTLU İlçesinde İlköğretim Haftası etkinlikler çerçevesinde program düzenlendi. Etkinlikler çerçevesinde Namık Kemal İlkokulu’nda gerçekleştirilen programda konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, eğitimin sadece okullarda değil, evde, sokakta ve her yerde sürmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye´de son yıllarda eğitime verilen desteğin ciddi şekilde arttığını kaydeden Ölmez: “Yeni bir eğitim yılının haftasında, sizlerle birlikte olmanın, Türkiye´nin aydınlık geleceği olan çocuklarımızı yetiştirecek değerli meslektaşlarımla ve ülkemizin geleceği çocuklarımızla birlikte olmanın farklı heyecanı ve gururu içinde sizleri saygıyla selamlıyorum.

Sözlerime; Çin Bilgesi Kuan Tzu’nın bilinen ve çok söylenen dizeleriyle başlamak istiyorum;

"Bir yıl sonrasını düşünüyorsan, tohum ek ağaç dik; on yıl sonrasıysa tasarladığın ama yüz yıl sonrasıysa düşündüğüm; öyleyse halkı eğit... Bir kez ürün verir, ekersen tohum: eğer dikersen bir kez, on kez ürün verir ağaç, Eğer halkı eğitirsen, yüz kez olur bu ürün..."

Evet; yıllar, yüzyıllar öncesinden bize böyle sesleniyor Kuan Tzu; Gerçekten de eğitime değer vermek, eğitimi olmazsa olmazIarın içine almak, çağdaş toplum olmanın en temel ve en vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bunu başarabilen toplumlar, toplumsal kalkınma, çağdaşları olan toplumlara göre daha önce başarabilmiş toplumlardır. Bunu başaramayan toplumların kaderi ise geri kalmışlığın kalın çizgileri içinde kalmak olmuştur. Başöğretmen Atatürk´ün; "Yeni nesil sizin eserinin olacaktır" diye hitap ettiği değerli meslektaşlarım; Ulu önderimizin bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirme sorumluluğu çok büyük bir güvenin ifadesidir. Kuşak çatışmaları yaşanırken, anne çocuk, dede torun arasında; biz çocukları gençleri anlamak sıkı bir iletişim kurmak ve onları geleceğe hazırlamak gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmamalıyız. Amacımız bilgi aktarmak değil, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik, özgüvenli bir nesil yetiştirmek olmalıdır.  Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrenciler; Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakta yürüyen öğrencilerden, bir sınıfta doksan, bir sırada birlikte oturan beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, okulumuzda, tek kişilik sıralarda, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış dersliklerde, her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenlerin elinde eğitim göreceksiniz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz, çok çalışmanız asla yılgınlığa düşmemenizdir. Unutmayınız ki öğretmenleriniz ve velileriniz, zorlandığınız her konuda her zaman size destek olacaklardır.

Saygıdeğer Veliler; Devletimizin, bizim ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okulumuzu, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkanlarınızı sonuna kadar kullanınız.

Onlara güveniniz, güven veriniz, başarılı yanlarını ön plana çıkarınız, başarısız olduklarında da asla vazgeçmemelerini söyleyerek umut aşılayınız. Onlara avucunuzda bir kuşu tutar gibi yaklaşınız. Avucunuzu sonuna kadar açarsanız kuş elinizden uçar gider; avucunuzu sıkı sıkıya kapatırsanız da ölümüne sebep olursunuz. Sözlerimi Atatürk´ün bize ışık tutan hedef gösteren şu sözleriyle son veriyorum; "Eğitimde feda edilecek tek bir fert yoktur”. 2018-2019 Eğitim-öğretim yılının, öğrencilerimize, öğretmenlerimize, yöneticilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diler, sevgi ve saygılarımı sunarım. İlköğretim Haftası kutlu olsun.” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin folklor gösterileri beğeni topladı. Yeni başlayan bazı birinci sınıf öğrencilerine kıdemli öğrenciler tarafından hoşgeldin çiçeği takdim edildi. Namık Kemal İlokulu bahçesinde yapılan etkinliğe Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Garnizon Komutanı Per.Albay Kenan Peşternik, İlçe Emniyet Müdürü Volkan Parıldar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, okul müdürleri ve veliler ile öğrenciler katıldı.

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.