MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEV Cemile ve Samiye Bayar İlkokulunda "RESFEBE ÇOCUKLARI" isimli e-TWİNNİNG projesi final sergisi

TEV Cemile ve Samiye Bayar İlkokulunda

02/05/2019 tarihinde TEV Cemile ve Samiye Bayar İlkokulunda ?RESFEBE ÇOCUKLARI? isimli e-TWİNNİNG projesi final sergisi gerçekleştirilmiştir.Sergimize Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN,İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ,Şube Müdürlerimiz Fikri ÇETİNKAYA ,Necmettin POLAT, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul Ve Yetimleri Derneği, Şehitler Mahallesi Muhtarı Eşref BAŞARAN Okul Müdürlerimiz katılmıştır.

   ?Resfebe Çocukları? Projemiz on ortaklı ulusal destekli bir projedir.  8 aylık çalışma süresi bulunmaktadır. TEV Cemile ve Samiye Bayar İlkokulun?dan Fatma BOZKURT ve Halime ÖZDAL proje rehber öğretmenleridir.

Projemiz kapsamında planımızı ?Resfabe Zeka Oyunu? ile illerimiz,ülkeler,önemli gün ve haftalar,kısa şiir yazma,yazılan şiire uygun ezgi düzenleme olarak belirledik.Belirlenen konularla ilgili her ay çalışmalarımızı ortaklarımızla yaptığımız online toplantılar yaparak değerlendirdik.

Resfebe nedir

  Kelime veya kelime gruplarının, harf, sayı ve resimlerle temsil edilmesiyle oluşturulan oyunlara resfebe denir. Köksal Karakuş  resim ve alfabe kelimelerini birleştirerek ?resfebe? adını veren kişi olmuştur.

Resfebenin yararları

Hayal gücünü geliştirir.
 Bilgi ve kavram gelişimini sağlar.
 Analitik düşünme becerisini geliştirir.
 Strateji üretme kapasitesini geliştirir.  

Algılama ve muhakeme becerisini destekler
 Dikkat ve konsantrasyonu destekler.

   Web2.0 Araçları

     Proje süresince yaptığımız çalışmaları web2.0 araçları ile hazırladık. Bu süreçte öğrencilerimiz de bilgisayarın yararını ve kullanım amacını keşfetmiş oldular.

1.   Çalışmalarımıza ilk iş olarak bulunduğumuz ilimizi , ilçemizi ve okulumuzu tanıtarak başladık.

2.   Projemizi temsil edecek logo ve afişlerin belirlenmesi sürecinde ortak olan okullar proje ve afiş çalışmalarına katıldılar. Yapılan anket sonucunda okulumuzun tasarladığı logo ve afişler , proje logo ve afişi olarak seçildi.

3.   Diğer etkinliğimiz Yerli Malı Haftası ve Beslenme Dostu Okullar Projesi kapsamında yaptığımız çalışmalardır.

4.   ?Yeni Yıl?  başlığı altında ortağımız olan okullardaki meslektaşlarımızla, iş bölümü yaparak Yeni Yıl Takvimimizi oluşturduk.

5.   Güvenli İnternet Günü?nde; internetin güvenli kullanımı ile ilgili farkındalık oluşturmak adına resfebe çalışmaları yaptık.

6.   ?Resfebe Çocukları? şarkımızı oluşturduk.

7.   Çocuklarımızın teknolojiyi tanıyıp kullanmalarına imkan tanıdık.

8.      Sivil Savunma Günü?nde deprem ve yangın tatbikatlarımızı yaptıktan sonra resfebe çalışmalarımızı yaptık.

9.   Ortaklarımızla canlı bağlantılarla yaptığımız çalışmaları değerlendirdik.

10.                    Projede öğretmenler kadar çocuklarında iletişim ve işbirliğini desteklemek amacıyla mektuplaşma ve hediyeleşme etkinliğini gerçekleştirdik.

11.                    Mektup ve hediyelerimizi yaptığımız canlı bağlantıyla açtık.

12.                    Sevgi  , paylaşım gibi değerlerimizi hatırlatmak, hem de öğrencilerin projeyi sahiplenmesi adına çok güzel bir etkinlik oldu.

13.                    18 Mart Çanakkale resfebeleri ile Çanakkale ruhunu gönüllerimize işledik.

14.                    23 Nisan coşkumuzu resfebelere  döktük.

15.                    Öğrencilerimizin hazırladığı illeri bir araya getirerek Türkiye Haritası ortak çalışmamızı oluşturduk. Bu haritada 10 okulumuzun öğrencilerinin emeği bulunmaktadır.

16.                    Yaptığımız çalışmalar EBA Haber de yayınlandı.

  Projemiz hakkında sizlere bilgi vermeye çalıştık. Bir yıllık emeğimizi beğenilerinize sunuyoruz. Geldiğiniz için teşekkür ederiz.

07-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-201907-05-2019

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.