MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KODLA MANİSA PROJESİ

KODLA MANİSA PROJESİ

 

MANİSA  Valisi Erdoğan BEKTAŞ’ın öncük ettiği Manisa ili genelinde başlatılan "Kodla(Ma)nisa Projesi" kapsamında üçüncü atölye Turgutlu’da hizmete girdi.
Turgutlu Kamil Semizler İlkokulu Bahçesinde bulunan Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki bir binada  Turgutlu Kodlama Evi ve  Atölyesi ülke genelinde milli eğitim bazında gerek kodlama gerekse robotik üniteleri bünyesinde barındırması yönüyle bir ilk özelliği olma taşıyor.
Açılışı törenine Manisa Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Manisa Vali Yardımcısı Muhammet KIRILMAZ, Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN, Belediye Başkanı Turgay ŞİRİN, İl Milli Eğitim Müdürü Recep DERNEKBAŞ,İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim SUDAK ile sivil toplum temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan: "Kodla(Ma)nisa Projesi"nin önemine değinerek emeği geçenlere teşekkür etti. Kaymakam Turan; “İnsanlık tarihinin gelişiminde tarım toplumu, endüstri toplumu ve içinde yaşadığımız bilişim ve hız çağı önemli üç evredir. Tarım toplumunda sahip olduğunuz toprak büyüklüğü ya da beden gücü kimin daha güçlü olduğunu belirliyorken, sanayi toplumunda çark, makine, dişliler ve üretim bantları belirlemiştir” dedi.

 

Vali Erdoğan Bektaş ise kodlama okuryazarlığının önemini belirterek ABD ve Avrupa’da kodlama eğitimine 5 yaşında başlanıldığını, gelişmiş ülkelerde kod okuryazarlığı kavramının eğitim sistemine dâhil edildiğini, Ülkemizde ise 5 ve 6. sınıflarda Bilişim Teknolojileri dersi olmasına rağmen kodlama eğitimine yeteri kadar yer verilmediğini belirtti. Dünyadaki gelişmelerin ışığında ülkemize örnek olacak ‘Kodla(Ma)nisa Projesi’ni Manisa’da hayata geçirdiklerini ifade eden Vali Bektaş, bu projenin diğer illere örnek olmasını diledi. Eskiden gizli kabiliyetlerin farkına varılamadığını ve yok olup gittiğini, çağımızda ise bilim ve teknolojideki gelişmelerin sosyal adalet denilebilecek fırsat eşitliği sunduğunu kaydeden Vali Bektaş, "Proje çerçevesinde ilk kodlama atölyesini daha önce  Ahmetli ve Kırkağaç ilçelerimizde açtık. Bugün de Üçüncü atölyemizi açıyoruz. Proje kapsamında her ilçede bir kodlama atölyesi açacağız. Bunun için de ilçe kaymakamlıkları, belediyeler, STK’lar her türlü kurumun katkısını bekliyoruz. Atölyelerde, gerek okullarda kodlama yeteneği öne çıkan öğrenciler, gerekse internet kafelerdeki bilgisayar düşkünü gençler, aramızdan öne çıkacak yetenekli gençlerimizle kodlama çalışmaları yapacağız. Turgutlu ilçemizdeki atölyemizin hizmete girmesinde destek olan herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Vali Bektaş başarılı öğrencilere sertifikalarını dağıttı. Daha sonra "Kodla(Ma)nisa Projesi" atölyesi açılış kurdelesi protokolle birlikte kesildi. Ardından kodlama atölyesinde çalışma yapan öğrenciler tarafından yazılımı geliştirilen 4 farklı oyun ve yarışma programı ile tasarlanan robotun gösterileri sunuldu. Vali Bektaş atölyeyi gezerek incelemelerde bulundu ve projede görev alan öğretmen ve öğrencilerle sohbet ederek bilgiler aldı.

14-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-201614-03-2016

 

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.