MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ÖLMEZ´İN YARI DÖNEM MESAJI

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MEHMET ÖLMEZ´İN YARI DÖNEM MESAJI

 

                Değerli Meslektaşlarım, Kıymetli Velilerim, Sevgili Öğrenciler, Saygıdeğer Basın Mensupları;

 

2014–2015 Eğitim-Öğretim yılının birinci yarısını 23 Ocakta bitiriyoruz. Dönem boyunca Turgutlumuzda öğrencilerimizi milli eğitim temel amaçları doğrultusunda büyük özveriyle yetiştiren idarecilerimiz, öğretmenlerimiz, eğitimin diğer paydaşları olan memur, hizmetli ve yardımcı personellerimize teşekkür ediyorum.

 

Değerli Meslektaşlarım; Çoklu zekâ kuramında açıklanan her öğrencinin farklı olduğu gerçeğinden hareketle, çocuklarımızın karakter, mizaç ve kapasitelerinin göz önüne alınması ve tüm çalışmalarımızın bu doğrultuda yapılması gerektiğini düşünüyorum.

 

Kıymetli Veliler; Karne çocuğunuzun değeri değildir. Fakat notlar yüksek olduğunda çocuğun karnesi aileye heyecan, memnuniyet ve gurur getirir. Bazen de karnedeki kötü notlar aile içerisinde üzüntü, kaygı, öfke ve belirsizliği getirir. Her iki durumda da karne dönemi aile içerisinde geleceği ilişkin planların yapıldığı, çalışma alışkanlıklarının, zamanın nerede harcandığının ve amaçların gözden geçirildiği yeni bir dönemdir.

 

            Karneler her zaman “Pekiyi” lerle gelmiyor, zayıf notlarda karnelerin olmazsa olmazı. Çocuğumuzun bazı notlarının zayıf olması sağlıksız bir durum olarak değerlendirilmemeli. Ayrıca bir çocuğun her derse aynı ilgiyi göstermesi ve her derste aynı yetenekte olması da mümkün değil. Bu nedenle bazı derslerden daha yüksek, bazılarından daha düşük not alması doğaldır. Unutulmamalıdır ki hiçbir çocuk başarısız olmak istemez.

 

Karnelerin bir defa başarı aracı olarak görülmemesi gerekir. Karne sadece çocuğun değil aynı zamanda ailenin de karnesidir. Anne-babalar olarak çocuğun başarısını etkileyen dış faktörlerin sorgulanması gerekir. Çocuğun evdeki çalışma ortamının uygun olmaması, aile içinde yaşanan iletişim sorunları, ailenin çocukla doğru iletişim kurumaması, aile içi şiddet gibi sorunlar çocuğun başarısını olumsuz etkiler. Unutmayın çocuğunuzun karnesi anne-baba olarak sizin için de bir değerlendirmedir ve her değerlendirme eksikleri gösteren bir bilgidir. Çocuğunuzun başarısını başka çocuklarla özellikle kardeşiyle, komşularla veya yakın akrabalar ile kıyaslamayın. Bunun yerine kendinize; “Bu sonuçlar üzerinde benim katkım ne olur”, “Biz nasıl bir aile ortamı sağlarsak çocuğumuz daha başarılı olabilir?” diye düşününüz. Unutmayın başarılı bir çocuğa sahip olmaktan çok sağlıklı ve uyumlu bir çocuğa sahip olmak önemlidir.

  

Bu konuda karnelerin anne-baba ve öğretmenlerce değerlendirilmesi karnenin işlevi açısından son derece önemlidir. Karne, öğrencinin başarılı veya başarısız, değerli veya değersiz, işe yarar veya yaramaz olarak etiketlendiği bir belge değil; öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri anlamında yeterlilikleri ne derece gösterdiğine ilişkin bir eğitsel araçtır.

  

Öğretmenlerimiz, çocuklarımızın olumlu özelliklerini de destekleyici yaklaşımların yanı sıra geliştirilmesi gereken yönleriyle ilgili çalışmaları da arttırmalıdırlar.

 

 Sevgili Öğrenciler; Karnesinde zayıf olanların nedenler konusunda bir muhasebe yapıp 2.Döneme daha iyi başlamalarını umut ediyorum. Karne sizin sınavlara yansıyan performansınızın göstergesidir; kişiliğinizin değil. Performansınızdan memnun değilseniz, çalışma alışkanlığınızı gözden geçirerek çabanızı artırmalısınız. Bunun için yarıyıl tatili iyi bir fırsattır. Kendinize güvenin, başaracağınıza inanın.

 

 Son olarak yarıyıl tatiline giren tüm öğrencilerime ve öğretmenlerime iyi tatiller diliyorum.

 

 

 

                                                                                                                                        Mehmet ÖLMEZ

                                                                                                                                              İlçe  Milli Eğitim Müdürü

 

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.