MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ´in 2017-2018 Yıl Sonu Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ´in 2017-2018 Yıl Sonu Mesajı

 

08-06-2018


2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı Yılsonu Mesajı

2017-2018 eğitim öğretim yılı 8 Haziran itibariyle tamamlamış bulunuyoruz Okulöncesi 2514, İlkokul 9763, Ortaokul 10476, Ortaöğretim 8693 öğrenci toplam 31446 öğrencimiz karne alıyor.

Bir yıl boyunca çocuklarımızı Türk Milli Eğitim temel hedefleri doğrultusunda yetiştiren öğretmenlerimize, bu konuda çocuklarımıza destek olan velilerimize, okul yöneticilerimize ve eğitimin tüm paydaşlarına teşekkür ediyorum.

Üniversite sınavına girecek olan çocuklarımıza başarılar diliyorum. mezun olan öğrencilerimize yeni eğitim kademelerinde daha başarılı olmaları konusunda daha çok çalışmalarını istiyorum.

Karne; çocuğun yeterli olduğu ya da geliştirilmesi gereken alanları belirten bir bilgilendirme mektubu olduğunu unutmayalım. Çocukla birlikte okulun ve ebeveynlerin de karne aldığını unutmayalım. Karneleri çocuklarımızla beraber değerlendirelim. Başarılı ve başarısızlıklar çocuğun kişiliğinden bağımsız öğrenme sürecinin doğal aşamalarındandır. Anne ve babalar eğitim dönemi boyunca çocuğun hangi derslerden zorlandığını tespit ederek duygusal ve samimi bir ortam oluşturmalıdır. Kesinlikle başka arkadaşları ile kıyaslanmamalı. Karnedeki notların düşük olması dünyanın sonu değildir, düşük karne karşısında sözlü ve fiziksel şiddette bulunulmamalıdır. Yaralayıcı ve yargılayıcı tutumlardan kaçınılmalı, böyle durumlarda çocuklarda kaygı ve yetersizlik duygusu yaratabilir.

Okul başarısını etkileyen sebepler:

Kaygı düzeyinin yüksek olması, Depresif bir dönem, Dikkat eksikliği, hiperaktif, Öğrenme bozukluğu, İşitme görme gibi duygusal ya da kalıcı sağlık problemlerinin varlığı, Çalışma ortamının uygun olmaması, Uyku ve beslenme düzeninin bozuk olması, Okul içinde arkadaş ve öğretmenlerle yaşanabilecek iletişim problemleri, Akran zorbalığı, Anne baba arasındaki tartışmalara çocuğun şahit olması, Çocuğun taraf tutmaya zorlanması, Kardeş kıskançlığı bunlar başarıyı olumsuz etkiler anne-babaların, öğretmenler ve yöneticiler bu konularda ilgili çözüm odaklı çalışmalıdır.

Yaz tatilinde yaz spor okullarına çocuklarımızı gönderelim, bol bol kitap okumalarına fırsat tanıyalım. Ayrıca manevi duygularını geliştirmek için resmi yerlerde ve Diyanet İşlerimizin programlarından yararlanabilir. Yaz döneminde geleceğimiz olan en değerli varlıklarımızın kötü arkadaş edinme ve kötü alışkanlık kazanmalarını engel olalım.

Ayrıca yaklaşmakta olan Ramazan Bayramı´nı tüm öğrencilerimize velilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını sağlık mutluluk ve huzur içinde geçirmelerini Cenab-ı Allah´tan niyaz ederim. İyi tatiller dilerim. 


Mehmet ÖLMEZ

İlçe Milli Eğitim Müdürü

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.