MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından, ilçe milli eğitim müdürlerine yönelik öğretim programları bilgilendirme toplantısına katıldı.

İlçe Milli eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından, ilçe milli eğitim müdürlerine yönelik öğretim programları bilgilendirme toplantısına katıldı.

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından, ilçe milli eğitim müdürlerine yönelik öğretim programları bilgilendirme toplantısını Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’in katılımlarıyla gerçekleştirildi. 

21-22 Ağustos 2017 tarihlerinde, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Konferans Salonunda, 81 ilin ilçe millî eğitim müdürlerinin katıldığı toplantının açılış konuşması Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yapıldı.

Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz konuşmasında; eğitim-öğretim çalışmalarının en önemli hedefinin; öğrenciyi mutlu kılmak, onu yaşayacağı çağın, günlerin gerektireceği bilgi, beceri ve değerleri kazandırmak olduğunu ve bu konuda en önemli görevlerden birinin de okullarda uygulanan müfredat tarafından yerine getirilmesi gerektiğini belirtti. Sadece bilginin olduğu müfredatın “öğrencinin yüksek yararı” ilkesine hizmet etmeyeceğini ve öğrencinin yüksek yararına olan müfredatın öğrenciyi sosyal, zihinsel ve psikolojik olarak da geliştiren müfredat olacağını vurguladı.

Yılmaz, Türkiye´de eğitimi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmak için büyük mesafeler kat ettiklerine değinerek, "Eğitim kalitesi geçmişe kıyasla gerçekten çok iyi bir durumda, iyi bir yerlere taşıdık. Bugün başarılı olunan her alanda milli eğitim camiasının her ferdinin ayrı ayrı payı vardır. Kaliteli bir eğitimi ve herkes için eğitimde fırsat eşitliğini değişmez ve daimi hedefimiz olarak görüyoruz." diye konuştu. Eğitimde kalite ne kadar yüksekse ülkenin de o kadar güçlü olacağına işaret eden Yılmaz, eğitimin kalitesini artırmak için büyük yatırımlar yaptıklarını, kısa süre önce de en demokratik ve çoğulcu müfredatı oluşturduklarını belirtti.

Yılmaz, konuşmasının devamında şu hususlara değindi: “Bakanlığımız tarafından geliştirilen ve 18 Temmuz itibariyle de kamuoyu ile paylaşılan müfredat öncelikle, öğrencilerimiz yaşayacağı çağın gerektirdiği bilginin yanında ve daha da önemlisi beceri, yeterlilik ve değerleri kazandırmayı amaçlamaktadır. İlkokul birinci sınıftan lise on ikinci sınıfa kadar konu ve kavram bütünlüğü dikkate alınarak 176 sınıfı kapsayan 51 dersin müfredatı yenilenmiştir. Oldukça geniş bir katılımla ve demokratik bir anlayışla yenilenen müfredatta ahenkli bir bütünlük sağlanmıştır.

2017-2018 eğitim öğretim yılında 1., 5. ve 9. sınıflarda uygulanmaya başlanılacak müfredatlarla ilgili hazırlıklar kapsamında ilgili Genel Müdürlükler tarafından il formatörlerinin eğitimleri de tamamlanmıştır. Ayrıca 1., 5. ve 9. sınıflarda yenilenen müfredatlara uygun olarak uygulanacak eğitim araçları da hazırlanmış ve EBA’da yayınlanmıştır.

18 Eylül 2017 itibariyle başlayacak 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesinde ilçe milli eğitim müdürlüklerinden temel beklentimiz ilçelerindeki bütün öğretmenlere ve velilere müfredatların anlatılmasını sağlamalarıdır."  

Öğretim programlarının hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Yılmaz, ilçe millî eğitim müdürlerine; "İnanıyorum ki onların hazırladığı bu dört dörtlük ve Türkiye´yi 21. yüzyıla taşıyacak müfredatı sizler öğrencilerle buluşturacaksınız." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Bakan Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş da sunum yaptılar. Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sürece ve mesleki çalışmaların uygulanma takvimine ilişkin bilgi verdiler. 

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.