MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyet İlkokuluna Anlamlı Hediye

Cumhuriyet İlkokuluna Anlamlı Hediye

TURGUTLU İlçesi’nde Cumhuriyet´in ilanının ardından yapılan, ilçede Latin alfabesinin ilk kullanıldığı okul özelliği taşıyan Cumhuriyet İlkokulu´na, kendi el emeği ve göz nuruyla hazırladığı yağlı boya tablosunu armağan eden Turgutlulu ressam Gönül DİNÇ duygu dolu anlar yaşadı.

                  1926-1927 eğitim ve öğretim yılında Turgutlu´da öğrenime açılan tek katlı tarihi taş bina yıllarca kaliteli eğitim vererek Turgutlu´dan bir çok alanda değerli isimlerin yetişmesine katkıda bulunan Cumhuriyet İlkokulu daha sonraki yıllarda Öğretmenevi ve Milli Eğitim Müdürlüğü binası olarak görev yaptı.  Fiziki ömrünü tamamlamak üzereyken, dönemin Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü’nün girişimleri sonrasında, okul Turgutlulu hayırseverlerinden Altan ailesi tarafından modern bir şekilde restore ettirildi ve anaokulu olarak hizmet vermeye devam ediyor.

                  Birçok galeride resim sergisi açmasıyla tanınan Turgutlulu ressam Gönül Dinç’ten, Cumhuriyet İlkokulu’na anlamlı bir hediye geldi. Okulun eski dönemlerine ait fotoğraflardan esinlenen Dinç, yaptığı yağlı boya tablosunun hediyesi için tören düzenlendi. Törende Kaymakam Uğur TURAN, Belediye Başkanı Turgay ŞİRİN, Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aytaç YALÇINKAYA,  İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet ÖLMEZ, Cumhuriyet İlk Okulu Müdürü Kudret UÇAR ve yardımcısı Hatice BÜYÜKALTAY ve okul aile birliği katıldı.

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.