MANİSA TURGUTLU İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ACELE 28 Nisan 2017 tarihine kadar DYS geçiş işlemleri için yapılacaklar;

ACELE 28 Nisan 2017 tarihine kadar DYS geçiş işlemleri için yapılacaklar;

Tüm okullar dys sistemine eklenmiş ve okul müdürleri dys yoneticisi olarak görevlendirilmiştir.

  02 Mayıs 2017 de tüm okul ve kurumlar dys sistemine geçecek ve okullardan gelen  yazılar sistem  üzerinden gönderilecektir. Kağıt olarak gönderilen yazılar kabul edilmeyecektir.   DYS sistemine geçmeden önce yapılacak işlemler;

1-   dys.meb.gov.tr adresinden Okul Müdürünün TC ve şifresi ile giriş yapılarak Okulda bulunan personelleri DYS sistemine ekleme;  

    a-DYS yönetici rolünde -> DYS yönetici Ekranları -> Personel Ekleme/Güncelleme/Sorgulama eklenecek personelin TC si yazılır MEBBİS butonuna basılır bilgiler geldikten sonra-> ekle butonuna basılır -> sonra kaydete basınız her yazışma yapacak personel için işlemi tekrarlayınız.

(NOT: Sadece Okul Müdürü, Müdür Başyardımcısı,  Müdür Yardımcısı, Memur ve VHKİ unvanlarındaki kişiler sisteme eklenip kaydedilebilir)  

      b- Yukarıda bahsedilen işlemler yapıldıktan sonra Sisteme eklenen personellere ait görevlendirme için;  

          DYS yönetici Ekranları -> Personel Görevlendirme-> menüsünden ->birim seç-> Sorgula->Okul ismine tıklayın -> Ekle-> Tamam menüsünden okul seçilir. ->Kapat butonuna basın-> Tc kısmına görevlendireceğiniz kişinin TC sini yazın ve( … )butonuna basarak bilgileri sistemden çekiniz. Ve her personele  kendi okulundaki unvanları ile görevlendirme yapılacaktır. (Okul Müdürü Okul Müdürü olarak , Müdür Yardımcısı Müdür Yardımcısı olarak vb. gibi)     

      Ayrıca görevlendirme  yaparken;  

c)  Okul Müdürüne ve Müdür Yardımcısına Yetkili Personel Gelen Evrak rolünü,

 d) Dışardan gelen evrakları (Dilekçe, Tapu, Belediye, Mal Müdürlüğü vb.) sisteme tarayıp kaydedecek olan kişiye Birim Gelen evrak kayıt kullanıcısı ve Birim Giden Evrak Kayıt  Kullanıcısı rolünü de  görevlendiriniz.    

   2- DYS üzerinden gelecek  yazıları ilk karşılayacak personeli seçmek için;    

     DYS yönetici Ekranları -> DYS Tanım Ekranı menüsünden -> birim seç-> Sorgula->Okul ismine tıklayın -> Ekle-> Tamam menüsünden okul seçilir. Evrakı Karşılayan Rol Tanımla ve İade Evrakı Karşılayan Rol Tanımla bölümlerine Yetkili Personel Gelen Evrak rolü seçilir kaydedin.

3-  Görevlendirmesi yapılan personel sisteme kişisel mebbis şifreleri ile erişebileceklerdir. Not: Kurum Kodu ve şifresi ile giriş yapmayınız  

 

Okul veya MEB kurumu iseniz ve Vista, Windows 7, 8, 8.1 ve Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız  OKUL_DYS (Güncelleme 27.01.2017) tıklayınız

 

    Okul veya MEB kurumu ve Windows XP işletim sistemi kullanıyorsanız  OKUL_DYS_XP (Güncelleme 27.01.2017) tıklayınız

 

 Not: Kurulum Yaparken Antivirüs yada Firewall programlarını kapatın ve kurulum programına  mousenin sağ tuşuna basıp yönetici olarak çalıştırı seçmelisiniz.

 

1-     Herhangi bir soru gelirse Çalıştırı (run)  seçiniz. 2-     Kurulum sizi yönlendirecektir. 3-     Tüm ekranlar kapanıncaya kadar bekleyiniz 4-     Tüm ekranlar kapandıktan sonra DYS ye giriş yapabilirsiniz.    

 

 Önemli NOT: DYS (Doküman Yönetim Sistemi) İl, İlçe ve Okul/Kurum MEB ADSL erişimi dışında çalışmamaktadır.   DYS kullanabilmek için Kurumunuzun MEB ADSL hattına bağlı olmalısınız.

 

1-           DYS programını sorunsuz olarak Chrome  Firefox ve İE de çalıştırabilirsiniz.

2-           Konu ile ilgili videolar için TIKLAYINIZ resimli anlatımlar için TIKLAYINIZ 

 

3-           Dys de sık karşılaşılan hatalar ve çözümleri için TIKLAYINIZ

 

 

 

 

 

Himmet ATILGAN / Programcı- İlçe DYS Yöneticisi

Yedieylül Mahallesi Arabacılar Sok No 28 - 0236 313 22 46 313 48 29 31435 80

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.